CASTING – proces przygotowania obsady i jego wpływ na film
Niedziela, 12:00 | 2.08 | Dostępne 90 miejsc

Czym tak naprawdę jest casting? Na czym polega proces budowania obsady, dlaczego jest to zawód twórczy i dlaczego jednak warto zatrudnić specjalistę.
Debiut – Short – Fabuła. Mikrobudżet – Film wysokobudżetowy czyli na czym polega i jak powinna wyglądać współpraca reżysera z reżyserem castingu.
Jak budować obsadę. Czy warto zapraszać gwiazdy oraz znane nazwiska do projektów niskobudżetowych?
Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć. Szczerze i bez cenzury.

Ewa Brodzka reżyser castingu

Od prawie 40 lat pracuje przy produkcjach filmowych W tym czasie stworzyła obsadę do ponad 60 filmów fabularnych oraz seriali fabularnych.

Filmy, które obsadzała reprezentowały polskie kino na licznych festiwalach.

Wiele lat współpracowała z Andrzejem Wajdą obsadzając jego filmy, w tym nominowany do Oskara film “Katyń”.

Jako reżyser castingu tworzyła m.in. takie filmy: “Chłopi” D. Kobiela, “Cicha noc” P. Domalewski, “Jutro idziemy do kina” M. Kwieciński, “Julia wraca do domu” A. Holland oraz seriale “Chyłka”, “Diagnoza”, “Czas honoru” czy “Oficerowie”.

To z jej rekomendacji polscy aktorzy dołączyli do międzynarodowych produkcji. Jak choćby Agnieszka Grochowska czy Andrzej Chyra.

Odkryła wiele nowych talentów jak Zofia Wichłacz – doceniona przez Akademię za role w filmie “Miasto 44”, nagrodzona także prestiżową Nagrodą “Shooting Star” dla “najbardziej obiecującej, młodej aktorki europejskiej” wręczona na MFF w Berlinie. Ostatnio Akademia doceniła talent chłopca – Cypriana Grabowskiego, wyróżnionego Nominacją – Odkrycie roku za film “Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Otrzymała Nagrodę im. Weroniki Migoń za reżyserie castingu do “Cichej Nocy” Piotra Domalewskiego. Jest członkinią International Casting Directors Network (ICDN).

https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1113539

https://www.imdb.com/name/nm0111083/

Paulina Krajnik reżyser castingu

Reżyserka obsady z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie, w jej filmografii są filmy cenione przez krytyków i nagradzane na festiwalach, głównie debiuty fabularne: “Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa, “Nina” w reż. Olgi Chajdas, “Prime Time” w reż. Kuby Piątek, “Najmro” w reż. Mateusza Rakowicza, “Inni ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej. Współpracowała z Agnieszką Holland, Jerzym Skolimowskim, Kasią Adamik, Agnieszką Smoczyńską.

Współtworzy też obsady produkcji międzynarodowych – fabuły i seriali.

Laureatka nagrody im. Weroniki Migoń za film “Nina” w 2019 roku.

Od 2021 roku pracuje ze studentkami/ami Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prowadząc zajęcia fakultatywne “Przygotowanie do castingu”.

Członkini Casting Society of America.

https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1162307

https://www.imdb.com/name/nm5579347/

Piotr Bartuszek reżyser castingu

Od 20 lat pracuje przy produkcjach filmowych polskich i międzynarodowych jako reżyser castingu.

Wśród bogatej filmografii polskiej warto wymienić współpracę z Anną Jadowską (“Dzikie róże” nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in. w Cottbus, Peczu, Sztokholmie, Paryżu, Chicago), Janem P. Matuszyńskim (serial “Król” oraz polski kandydat do Oscara 2021 “Żeby nie było śladów”), Tomaszem Wasilewskim (“Zjednoczone stany miłości”, nagrodzone m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, oraz nominacja do Europejskich Nagród Filmowych a także licznymi nagrodami aktorskimi w Polsce – na FPFF w Gdyni, Orłach czy Nagrodach im. Zbyszka Cybulskiego). Współpracował także z reżyserkami i reżyserami: Claire Denis, Emily Atef, Francoisem Girardem, Aleksandrem Sokurovem, Sergieyem Ginzburgiem i wieloma innymi, przy produkcjach zagranicznych. Współpracuje także z Akademią Teatralną wydz. Białystok oraz FilmAkademie Baden-Wuerttenberg w Ludwigsburgu (International Screen Acting Workshop).

Od lat prowadzi działalność edukacyjną i upowszechniającą wiedzę o “castingu”. Współautor licznych warsztatów oraz paneli na temat reżysera castingu. W 2021 zasiadał w Jury na Festiwalu Black Night w Tallinie, w sekcji Black Night Stars, promującej najciekawsze talenty aktorskie z regionu Morza Bałtyckiego.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej EFA oraz International Casting Directors Network ICDN (członek zarządu niezmiennie od 2018).

https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1135112

https://www.imdb.com/name/nm2924323/

Stanisław Bryś Moderator