Masterclass z Anną Bielak oraz Janem P. Matuszyńskim | Atelier Scenariuszowe
Czwartek, 14:00 | 3.08 | Dostępne 40 miejsc

Tegoroczna jurorka XX. edycji Węgiel Film Festival przedstawi obecnym uczestnikom tajniki pracy konsultanta scenariuszowego oraz opowie o programie Atelier Scenariuszowe, którego jest konsultantką. W rozmowie uczestniczyć będzie Dyrektor Artystyczny Jan P. Matuszyński.

Atelier Scenariuszowe wspierane przez CANAL+ to organizowane od 2017 roku warsztaty rozwoju pełnometrażowych scenariuszy filmów fabularnych skierowane do scenarzystów lub piszących reżyserów. Składają się one z trzech sesji stacjonarnych oraz konsultacji on-line. Warsztaty kończy prezentacja projektów przed polską branżą filmową na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Od V edycji partnerem tytularnym został CANAL+ Polska SA.

W trakcie sesji stacjonarnych uczestnicy pracują nad swoimi tekstami w czteroosobowych grupach. Każdą z nich prowadzi jeden z konsultantów Atelier. Taki tryb pracy daje uczestnikowi unikalną szansę współpracy z tym samym konsultantem przez cały okres trwania warsztatów, umożliwia wymianę opinii z innymi scenarzystami oraz śledzenie zmian zachodzących we wspólnie omawianych projektach. Pracę w grupach uzupełniają indywidualne spotkania z konsultantem.

Oprócz prac literackich podczas sesji stacjonarnych odbywają się bloki zajęć poświęcone zagadnieniom około-scenariuszowym. Duży nacisk kładziemy też na wprowadzenie scenarzystów w realia rynku filmowego w Polsce. Zależy nam, by stali się jego świadomymi i aktywnymi uczestnikami. Z tego względu na Atelier zapraszamy producentów, reżyserów, agentów sprzedaży i innych specjalistów z branży. Prowadzą oni wykłady i warsztaty poświęcone zagadnieniom takim jak prawo autorskie, negocjacje, komunikacja, współpraca z producentem. Odbywają się również zajęcia przygotowujące scenarzystów do pitchingu.

(źródło: https://scenariuszowe.pl/o-atelier,11,pl.html)

Anna Bielak Scenarzystka

Anna Bielak – Od końca 2020 roku Szefowa Developmentu w Aurum Film. Pracuje koncepcyjnie nad projektami fabularnymi i serialowymi rozwijanymi w firmie. Współpracowała przy scenariuszach kostiumowego serialu premium “Król” (2020) Jana P. Matuszyńskiego oraz była story edytorką czarnej komedii “Minuty ciszy” (2022) w reżyserii Jacka Lusińskiego (dla Canal+). Konsultowała scenariuszowo m.in. dramat “Żeby nie było śladów” (2021) Jana P. Matuszyńskiego oraz “Kosa” Pawła Maślony (premiera 2023). Współpisała scenariusz komedii “Na twoim miejscu” (2022) Antoniego Galdameza (TVN, Warner Bros.) oraz animowany heist-short “Crush” Michała i Jakuba Sochy (premiera w 2023). Jest współzałożycielką warsztatów Atelier Scenariuszowe. Czyta, opiniuje i konsultuje scenariusze od 2013 roku.

Jan P. Matuszyński Reżyser