Pokazy filmów Szkoła Wajdy oraz Q&A z twórcami
Czwartek, 12;30 | sala kinowa | Dostępne 120 miejsc

“Na żywo” reż. Mary Tamkovich

Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien jednego z okolicznych bloków. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron mają niewiele czasu na podjęcie decyzji – kontynuować relację, czy zadbać o bezpieczeństwo? Co okaże się ważniejsze – prawda czy wolność? Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami (https://wajdaschool.pl/movie/na-zywo/).

 

 

“Ptitsa” reż. Aliny Maksimenko

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie i kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części zaś znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkamii nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

 

Projekt rozwijany w Wajda School na kursie DOK PRO w ramach Programu Edukacji Filmowej 2019/2020 współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokazy Filmów będą połączone z Q&A z obecnymi na Festiwalu twórcami filmowymi : Mara Tamkovich i Feliks Mirosław Mamczur. Moderować będzie Jan Klein.

Na żywo

Ptitsa

Jan Klein Moderator